Uskutočnené zájazdy r. 2009

Autobusový zájazd CHŘIBY - KROMĚŘÍŽ - 25.4.2009

Chodník z Cetechovíc na Vlčák

Trasa: Cetechovice - Vlčák - Brdo - Bunč - Komínske skaly - Kudlovická dolina - Kostelany

V sobotu 25.4.2009 sa konal 1. jarný autobusový zájazd. Meteorológovia sľubovali dobré počasie, teploty okolo 20°C, čo je na turistiku najvhodnejšie. Odchádzame z Myjavy o 7,00 hod. za slnečného počasia. Zájazd je obsadený len z dvoch tretín. Niektorí naši členovia vypadli z rôznych dôvodov (oslavy jubilea, svadba, choroba a pod.). A začali tiež jarné práce v záhradkách.

Cesta prebieha bez problémov a o 8,30 hod. vystupujeme v obci Cetechovice. Ďalej už pokračujeme pešo po modrej značke lesným chodníkom na Vlčák. Asi za 3/4 hodiny vystúpime miernym stúpaním na hrebeň do výšky približne 550 m. Na mape bolo písané, že je tu "hospoda", ale nachádza sa tu len osamelý dom a neďaleký televízny vykrývač. Pokračujeme lesnou štrkovou cestou ďalej. Prevýšenia sú minimálne, dookola je listnatý les, takže sa ide dobre. Za ďalšiu 3/4 hodinu prichádzame k rozhľadni na kopci Brdo.

Rozhľadňa Brdo

Rozhľadňa sa nachádza vo výške 587 m. Je vysoká necelých 24 m, je z kameňa (pieskovec) a nahradila predchádzajúcu drevenú rozhľadňu, ktorá už doslúžila. Začali ju stavať v októbri 2001 a otvorili o 3 roky neskôr. Náklad na postavenie bol 5,5 milióna Kč. Za dobrej viditeľnosti je možné vidieť Jeseníky, Malú a Veľkú Fatru a vraj aj Roháče (ale tomu moc neverím, lebo tie sú schované za Fatrou).

Dnes je však slabšia viditeľnosť, obzor je zahmlený, takže vidíme len blízke okolie napr. hrad Buchlov, Hostínske vrchy a iné. Je tu aj pracovník požiarnej strážnej služby a pozoruje, či niekde nezačína horieť. Po prehliadke chvíľu odpočívame pod rozhľadňou, ale fúka dosť silný vietor a tak pokračujeme ďalej na Bunč.

Rozostavaný penzión na Bunči - pohorie Chřiby

Bunč je rekreačné stredisko, ktorým prechádza hlavná cesta, takže sa tu dá dostať aj autom. Má tu byť turistická chata, je však rozostavaná a nahradí ju veľký penzión. Momentálne je otvorený bufet so sedením vonku. Niektorí naši turisti si dávajú pivo, dosť tu však fúka a zo stavby sa práši do očí.

Po občerstvení pokračujeme ďalej na Komínek, kde sa nachádzajú Komínske skaly. Mal by byť odtiaľ výhľad. Okolité listnaté stromy však vyrástli, takže výhľad je obmedzený. V skalách sú vytesané schodíky, takže sa dá na ne bez problémov vyjsť. Musíme sa kúsok vrátiť a pokračujeme zelenou značkou do Kudlovickej doliny.

Komínske skaly - pohorie Chřiby

V nej sa nachádza lesná osada - rekreačné stredisko. V súčasnosti ho renovujú, otvorená však bola hlavná chata.V nej sa už občerstvuje skupina našich turistov, ktorá nešla na Komínske skaly. Keďže už máme málo času, pokračujeme chodníkom, značeným konským trusom ďalej. Ten nás dovedie k ranču v obci Kostelany.

Tu je cieľ nášho pochodu cez pohorie Chřiby. Ranč je veľká stavba, je tu reštaurácia - saloon s možnosťou sedenia vonku, ubytovanie, maštale pre kone, westernové mestečko s jazdiarňou, občerstvením a inými atrakciami. Momentálne asi ešte nie je sezóna, takže veľa ľudí tu nebolo.

Ranč Kostelany

Po občerstvení a prehliadke okolia ranču sme odišli do asi 10 km vzdialeného Kroměříža. Boli sme tu vlani v jeseni, ale počasie bolo vtedy zlé. Dnes sme si mohli návštevu vychutnať za pekného počasia. Niektorí išli pozrieť Květnú záhradu, ktorú sme vlani nestihli, iní zase námestie, arcibiskupský zámok a ostané budovy Kroměříža.

Je tu čo pozerať, pretože mesto Kroměříž je zapísané do kultúrneho dedičstva UNESCO. Čas rýchle uplynul a bolo treba ísť naspäť. S výletom boli účastníci spokojní, mohla byť však vyššia účasť a tiež nám chýbal náš muzikant J. Č., ktorý robí na týchto výletoch náladu svojou heligónkou.

Fotogaléria z tejto akcie