Uskutočnené akcie a zájazdy v roku 2011


Sobota 25.6.2011

Valtice - Lednice


Valtický zámok

Odchod z Myjavy o 7,00 hod. Príchod do Valtíc pred 9. hod. Problémy so zaparkovaním neboli a tak sme vystúpili a skratkou sa vydali k Valtickému zámku. Na mieste zámku stál najprv hrad, postavený koncom 12. storočia. Koncom 14. storočia Valtice získal rod Lichtensteinov a ich majetkom bol až do roku 1945, keď prešiel do vlastníctva štátu. Prezreli sme si aj zámockú záhradu. Potom sme sa vydali na ďalšiu cestu.

Trasa viedla po červenej značke najprv cez mesto a potom Ladenskou alejou s peknými stromami poľnou cestou k stavbe s názvom Rendezvous alebo Dianin chrám. Bol postavený na počesť bohyne lovu Diany v roku 1810 - 1812. Má tvar víťazného oblúka a podobné stavby sú vo Francúzsku a Taliansku. Je vyzdobený sochami, reliéfmi a latinskými nápismi, v ktorých sa vzdáva hold gréckej bohyni lovu Diane. Tu sme si krátko oddýchli a stavbu poobzerali zo všetkých strán.

Potom pokračujeme ďalej. Po 2 km prichádzame ku kaplnke svätého Huberta - patróna poľovníkov. Kaplnka bola vybudovaná v roku 1855 ako posledná stavba z Lednicko-valtického areálu.V kaplnke je dominantná socha sv. Huberta v loveckom odeve so psom pri nohách. Je postavená z pieskovca, dovezeného z okolia Viedne. Tu sa začínali lovecké výpravy a lovci sa modlili za úspešný lov.

Lednický zámok

Počasie máme výborné. Okrem peších turistov je tu prevaha cyklistov. Prechádzali okolo nás aj 20-členné skupiny cyklistov z Moravy ale aj Rakúska. Ďalej križujeme Ladenskú alej a odbočujeme smerom k Trom gráciám. Od kaplnky sv. Huberta je to 2 km. Tri grácie predstavujú bohyne Aténu, Afroditu a Artemis v životnej veľkosti a sú vytesané z jedného kusu kameňa. Sú pekné spredu, ale ešte krajšie zozadu. Areál Troch grácií bol vybudovaný v rokoch 1824-25. Od Troch grácií sme pokračovali okolo ranča, kde chovali kone, k ďalšej stavbe Nový dvůr.

Pokračujeme okolo Nového dvora smerom k žel. zastávke Lednice - rybníky. V Lednici sme sa zastavili v reštaurácii pri stanici na pivo (Gambrinus 10° - 20 Kč). Potom sme navštívili zámockú záhradu. Zámok už vyzeral lepšie, ako pri poslednej návšteve r. 2007. Fasáda je spredu čerstvo vymaľovaná, ešte treba urobiť zadnú časť. Záhrady boli pekne upravené - veľa kvetov. K Janohradu sme tentkrát nešli, ale vydali sme sa cestičkou k minaretu. Okolo sa nachádzalo množstvo cudzokrajných stromov.

Obdivovali sme minaret. Je to najväčšia stavba tohto typu v neislamských krajinách. Vstupné na minaret stálo 40 Kč, zjednal som to na seniorský za 20 Kč. Z minaretu bol pekný výhľad na Pálavské vrchy. Potom sme pokračovali zase k zámku nasledovalo občerstvenie a o 17. hod. odchod domov. Zájazd sa vydaril a všetci boli spokojní. Zásluhu na tom malo aj dobré počasie.

Fotogaléria - VALTICE - LEDNICE - 25.6.2011

Sobota 4.6.2011

Myjavská 50 - Pochod Štefánikovým krajom


Myjavská 50 - cyklisti pred odštartovaním

Tento rok sa konal už 40. ročník tohto diaľkového pochodu. Už druhý rok bola organizácia maximálne zjednodušená. Na štarte účastník dostal mapu trasy a hneď aj diplom. Odstránili sme tak vysedávanie organizačného štábu celý deň až do 18. hod. a vyčakávanie na účastníkov.

Prekvapením aj pre organizátorov boli medaily. Poslal ich niekdajší člen turistického oddielu Poldo Mikysa, ktorý sa dlhé roky zúčastňoval na organizovaní Myjavskej 50. Touto cestou mu ďakujeme, že pri jubilejnom ročníku mohli účastníci dostať aj medailu.

Trasa pochodu zase viedla smerom na Bradlo. Niektorí navrhujú, aby sme zase obnovili trasu smerom na Javorinu. Lenže na Javorinu vedie aj Staroturanská 50 a nebolo by dobré robiť duplicitnú trasu. Okrem toho trasa na Bradlo je pekná a priláka tiež návštevníkov z iných miest.

Myjavskí turisti na Polianke

Počasie bolo zrána dobré a tak už pred 7. hod. začali prichádzať prví účastníci. Najväčší nával bol okolo 8. hod., keď prišlo veľa ľudí autobusom od Trenčína. Organizátori nestíhali vypisovať diplomy a bolo treba chvíľu čakať. Potom už klasicky neskôr prichádzali cyklisti, väčšinou na trasu 100 km (okrem tejto tiež 30 a 50 km). Oproti vlaňajšku bola cyklistická trasa trochu zmenená podľa pripomienok.

Posledných účastníkov sme zaregistrovali o 9,30 hod. Celkovo sa akcie zúčastnilo 170 ľudí. Peších bolo 84, na trasu 15 km išlo 43, na 25 km 32 a na 50 km 9 účastníkov. Cyklistov bolo 86, na 100 km trasu išlo 63, na 50 km 51 a 2 sa prihlásili na 30 km.

Okrem účastníkov z Myjavy a blízkeho okolia (Brestovec, Turá Lúka) bola najpočetnejšia skupina z Trenčína - 16 turistov, potom zo Starej Turej - 10, z Brezovej - 7, z Bratislavy - 5, Nové Mesto - 3, Drietomá - 2, z Trnavy, Trenčianskych Teplíc, Čachtíc, Kútov, Dubnice, Levíc, Plaveckého Mikuláša a Skalice po 1.

Počasie počas dňa bolo horúce, nie príliš vhodné na turistiku. Navyše boli hlásené aj búrky, ktoré v piatok pred pochodom prišli už okolo 15. hod. Našťastie v sobotu to bolo lepšie a pršalo až po 19. hod., keď už väčšina účastníkov bola v cieli. Organizátori boli spokojní s účasťou aj s priebehom. Pôvodný úmysel, že tento ročník bude posledný, prehodnotili a budúci 41. ročník by sa mal uskutočniť v sobotu 2.6.2012.


Sobota 30.4.2011

Hrady Devín a Pajštún v Malých Karpatoch


Pohľad z hradu Devín na rieku Dunaj

Odchod z Myjavy o 7,00 hod. Príchod do Bratislavy, Dúbravky o 8,45 hod. Napriek avízovaným prehánkam a búrkam bolo počasie po celý deň výborné. Polojasno, slabý vietor a teplota okolo 22 °C. Okolo obeda bolo na slnku až príliš teplo.

Trasa viedla od Domu kultúry v Dúbravke na Dúbravskú hlavicu, kde sme sa rozdelili na skupiny A a B. Skupina A išla po červenej značke na Devínsku kobylu a do Devína. Skupina B kratšou cestou po žltej a červenej značke priamo do Devína. Príchod okolo 11,00 hod. Tu prehliadka hradu, občerstvenie a o 12. hod. odchod skupiny A do Devínskej Novej Vsi. Skupina B mala meškanie a tak pre nich prišiel do Devína autobus.

Prechod z Devína do Devínskej Novej Vsi bol zaujímavý - zo začiatku pekné výhľady na hrad a rieku Dunaj, neskôr na Devínsku Novú Ves. Videli sme aj zaujímavé pieskovcové útvary na Sandbergu. Potom už odchod oboch skupín do Mariánky. Z Mariánky cez Borinku na hrad Pajštún a do Stupavy, kde bol cieľ. Po občerstvení sa o 17. hod. odchádzalo späť na Myjavu. Akcia vydarená, autobus však nebol plný - 38 účastníkov.

Fotogaléria - hrady Devín a Pajštún - 30.4.2011

Piatok 11.3.2011 - nedeľa 13.3.2011

Lyžiarsky prechod Kremnickými vrchmi


Štart na Skalke

Program v piatok 11.3.2010 : Odchod z Myjavy o 7,00 hod. Príchod na Skalku bol cca 11,00 hod. Väčšina išla južný okruh smer Hostinec. Počasie bolo dobré, polojasno, teplota slabo nad 0°C.

Program v sobotu 12.3.2010 : Odchod autobusu od internátu o 7,15 hod. k parkovisku na námestí, nákup proviantu a o 7,45 hod. odchod do Turčeka. Odtiaľ nahor na Flochovú - Tablu - Kordícke sedlo - Skalku. Príchod na Skalku cca 14,00 hod. Občerstvenie v Limbe. Dĺžka etapy asi 25 km. Počasie vynikajúce, jasná obloha, zrána primrznuté, cez deň slabo nad 0°C. Fúkal len slabý vietor. Podmienky na zjazd do Krahúl neboli. Odchádzalo sa okolo 15. hod. zo Skalky.

Program v nedeľu 13.3.2010 : Odchod o 7,45 hod. na Skalku. Ďalšia časť prechodu po trase Skalka - lyžiarska cesta Tri kríže - Chata Hostinec (prevzatie odznakov a občerstvenie), návrat späť na Skalku. Tu občerstvenie v Limbe a odchod o 14,30 hod.

Fotogaléria Kremnické vrchy - 11.-13.3.2011